Doç. Dr. Mustafa ASLAN

Doç. Dr. Mustafa ASLAN

Doç. Dr. Mustafa ASLAN

Mustafa Aslan 1983 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. İlköğretim ve lise eğitimini istanbul2da tamamladı. Üniversite eğitimi için 2001 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giden Aslan, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi İletişim Fakültesi radyo TV Sinema bölümünden mezun oldu. Yüksek Lisansını Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşayan azınlık grup olan Maronitler üzerine yaptığı tez ile tamamladı. Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü radyo TV Sinema anabilim dalında başladığı doktora eğitimini, 2015 yılında Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo TV Sinema Anabilim dalında “Sinemada Milliyetçilik ve Estetik: Türk Sinemasındaki Milliyetçi filmlerin Analizi” başlıklı teziyle tamamladı.

Lisans eğitimi ile birlikte başladığı meslek hayatında, birçok ulusal ve uluslararası televizyon kanalında; sesçi, kameraman, kurgucu, yönetmen ve program yapımcısı gibi bir çok değişik pozisyonda çalıştı.  Çeşitli prodüksiyon şirketlerinde kurgu yönetmeni, dizi film setlerinde yardımcı yönetmenlik yaptı. Yüksek Lisans eğitiminin ardından mezun olduğu Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi İletişim Fakültesinde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başladı. Doktora eğitimi sırasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi İletişim Fakültesinde akademik uzaman olarak göreve başladı. Mustafa Aslan doktora eğitimini tamamladıktan sonra aynı fakülteye Yardımcı Doçent olarak atandı.

2014 -2019 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesinde Rektör danışmanlığı ve Genel Sekreter Vekilliği görevlerinin yanı sıra, üniversitede birçok akademik, idari kurul ve komisyonlarda görevler aldı.

2019 yılında Doçent olan Aslan, 2020 yılında Sakarya üniversitesi İletişim Fakültesine geçti.  Halen Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema Bölüm Başkanı olarak çalışmaktadır. Sinema üzerine çeşitli dergilerde yayınlanan makaleleri, yurt içi ve yurt dışında düzenlenen bilimsel toplantılarda bildiriler sunan Aslan, sinema alanında akademik çalışmalarına devam etmektedir.