Türkiye fikir kongresi kurullarımız

Fikir kalesini fethetmeye yola çıkanların geçidi.. Fikrin gür ve kuvvetli sesi.. Türkiye Fikir Kongresi!

KONGRE BAŞKANI

Prof. Dr. Yusuf Tekin

Kongre Başkanı

Prof. Dr. Yusuf Tekin

Kongre Başkanı

Prof. Dr. Yusuf Tekin

Erzurum'un Tortum ilçesinde 1970'te doğan Tekin, ilk ve orta öğrenimini Rize'de tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nü 1994'te bitiren Tekin, mesleki kariyerine aynı yıl Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Siyaset ve Sosyal Bilimler Anabilim Dalı'nda araştırma görevlisi olarak başladı.

Siyaset ve sosyal bilimler alanında 1997'de yüksek lisans ve 2002'de doktorasını tamamlayan Tekin, Gaziosmanpaşa Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'ne öğretim üyesi olarak atandı. Söz konusu fakültede 2007'ye kadar yardımcı doçent olarak görev yapan Tekin, aynı yıl Siyaset ve Sosyal Bilimler (Siyasal Hayat ve Kurumlar) alanında doçent oldu.

2009 yılına kadar Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünde çalıştıktan sonra, Polis Akademisi Başkanlığı Güvenlik Bilimleri Fakültesi’ne atandı.

Öğretim üyeliği süresince bölüm başkanlığı, dekan yardımcılığı, üniversite senato üyeliği, fakülte ve enstitü yönetim kurulu üyeliği gibi idari görevlerde de bulundu.

2011 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığına Bakan Yardımcısı olarak atanan Tekin, bu görevinde de üniversitelerle üniversite gençliği ve gençliğin sorunları konularında ortak projeler hayata geçirdi.

2013'te Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı görevine başladı. Müsteşarlığı süresinde de YÖK ve üniversiteler ile koordineli biçimde eğitim politikalarının oluşturulması konusunda çalışmalar yürüttü. 2015-2018 yılları arasında, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi mütevelli heyet başkanlığı görevini de yürüttü.

Yeni hükümet sistemi ile birlikte müsteşarlık makamının kaldırılması sonrasında yeniden öğretim üyeliğine dönen Tekin, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümüne profesör olarak atandı.

Prof. Dr. Yusuf Tekin, 15 Eylül 2018 tarihinde Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi rektörlüğü görevine başladı.

Evli ve üç çocuk babası Tekin, iyi derecede İngilizce biliyor.

DÜZENLEME KURULU

Prof. Dr. Ahmet Akın

Prof. Dr. Ahmet Akın

Düzenleme Kurulu
Prof. Dr. Hasan Ayık

Prof. Dr. Hasan Ayık

Düzenleme Kurulu
Prof. Dr. İbrahim Güran Yumuşak

Prof. Dr. İbrahim Güran Yumuşak

Düzenleme Kurulu
Doç. Dr. Kemal ŞAMLIOĞLU

Doç. Dr. Kemal ŞAMLIOĞLU

Düzenleme Kurulu
Prof. Dr. Mahmut Bilen

Prof. Dr. Mahmut Bilen

Düzenleme Kurulu
Dr. Ömer Faruk Yelkenci 

Dr. Ömer Faruk Yelkenci 

Düzenleme Kurulu
Prof. Dr. Semih Aktekin

Prof. Dr. Semih Aktekin

Düzenleme Kurulu

Prof. Dr. Ahmet Akın

Düzenleme Kurulu

Prof. Dr. Ahmet Akın

1979 yılında İzmit’te doğdu. 1990 ile 1998 yılları arasında hafızlık ve İslami İlimler Eğitimlerini tamamladı. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik alanında 2004 yılında lisans, 2006 yılında Yüksek Lisans, 2009 yılında doktora eğitimlerini tamamladı. 2011 yılında Psikolojik Danışmanlık alanında doçent doktor ünvanını aldı.

2016 yılından itibaren İstanbul Medeniyet Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik anabilimdalında Prof. Dr. olarak görevine devam etmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce ve Arapça bilmektedir. Çalışma alanları arasında kendini sabotaj, kendini aldatma, psikolojik testler ve başarı yönelimleri bulunmaktadır. 16 kitabı ve çok sayıda uluslararası ve ulusal makale ve bildirisi bulunmaktadır.

Prof. Dr. Hasan Ayık

Düzenleme Kurulu

Prof. Dr. Hasan Ayık

1960 yılında Erzurum’da doğdu. 1984 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladı. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı çeşitli okullarda, 1985-1996 yılları arasında, 11 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra, 1996 yılında Rize İlahiyat Fakültesi Felsefe Tarihi Anabilim Dalına Araştırma Görevlisi olarak atandı. 1991 yılında “Ebheri’nin Hayatı Eserleri ve Fikirleri” isimli teziyle Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisansını tamamladı.

2002 yılında “Farabi’de Dil-Mantık İlişkisi” başlıklı tezini tamamlayarak Doktor unvanını aldı. 2004 yılında Felsefe Tarihi Anabilim Dalı’na Yardımcı Doçent olarak atandı. 7 Ocak 2008 yılında “Doğuluların Mantığı” adlı çalışmasıyla Doçent oldu. 2009-2010 yıllarında Diyanet İşleri Başkanlığı Rize Müftü Yusuf Karali Eğitim Merkezi Kurucu Müdürlüğü görevini yürüttü, 2013 yılında ‘‘Gazali’nin Filozofları Eleştirisinin Epistemolojik Değeri Üzerine’’ adlı çalışmasıyla Profesör oldu. Prof. Dr. Hasan AYIK Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi iken, Artvin Çoruh Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin Dekan olarak atandı.

2019 yılından bu yana Ankara Hacı Bayram-ı Velî Üniversitesi’nde İlahiyat Fakültesi Dekanı olarak görevini sürdürmektedir.

Çeşitli dergilerde yayınlanmış makale ve çevirileri ile uluslararası ve ulusal sempozyumlarda sunulmuş bildirileri yanında “Gazali’nin Filozofları Eleştirisinin Epistemolojik Değeri Üzerine”, “İslam Mantık Geleneği ve Doğuluların Mantığı”, “Farabî’de Dil-Mantık İlişkisi” ve “Ebheri’nin Hayatı Eserleri ve Fikirleri” adlı kitapları bulunmaktadır. Evli ve 4 çocuk babasıdır.

Prof. Dr. İbrahim Güran Yumuşak

Düzenleme Kurulu

Prof. Dr. İbrahim Güran Yumuşak

1993 yılında İstabul Üniversitesi, İktisat Bölümünden mezun oldu.Yüksek lisansını 'Türkiye iktisat politikalarının belirlenmesinde iktisadi kurum-kural ve kuruluşların rolleri' teziyle 1998 yılında, doktorasını ise 2001 yılında 'Beşeri Sermaye Teorisi ve Beşeri Sermayenin İktisadi Gelişmedeki Rolü' başlıklı teziyle İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde tamamladı.

İlgi ve çalışma alanları; Bilgi Ekonomisi, Türkiye Ekonomisi, İslam Ekonomisi olan İbrahim Güran Yumuşak, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanlığı görevine devam etmektedir.

Doç. Dr. Kemal ŞAMLIOĞLU

Düzenleme Kurulu

Doç. Dr. Kemal ŞAMLIOĞLU

1978 yılının Ocak ayında Rize’nin Ardeşen ilçesinde dünyaya gelen Kemal Şamlıoğlu; lise tahsilini 1995 yılında Trabzon-Of İmam Hatip Lisesi’nde, Lisansını 1999 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Programında tamamladı. Aynı Üniversitede Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi alanında tezli yüksek lisansını yaptı. Tanzimat’tan İtibaren Türk Edebiyatında Yenileşme Çabalarının Fikrî Zemini konulu teziyle doktorasını Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nde tamamlayan Kemal Şamlıoğlu 2021 yılında Yeni Türk Edebiyatı Bilim alanında Doçent unvanı aldı. Şamlıoğlu, İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Kemal Şamlıoğlu, 1999 yılından 2002 yılına kadar çeşitli okullarda öğretmen olarak çalıştı. 2002 yılından 2014 yılına kadar özel bir öğretim kurumunda yönetici olarak görev yaptı. 2014 -2016 yılları arasında MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünde Daire Başkanı; 2016-2018 yılları arasında MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü olarak görev yaptı. 19.09.2018 tarihinde Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Genel Sekreteri olarak göreve başladı. 08.10.2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kuruluna Üye olarak atandı. Evli ve iki kız çocuğu babası olan Kemal Şamlıoğlu’nun uluslararası yayınevinde yayımlanmış iki kitabı ve birçok yayın organında eğitim ile edebiyat üzerine makaleleri/yazıları ve röportajları bulunmaktadır.

Prof. Dr. Mahmut Bilen

Düzenleme Kurulu

Prof. Dr. Mahmut Bilen

Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü İktisat Teorisi Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Mahmut Bilen, lisans öğrenimini 1992 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat bölümünde tamamladı. Prof. Dr. Bilen, Yüksek Lisans öğrenimini 1994 yılında, Doktora öğrenimini ise 2002 yılında yine aynı üniversitede tamamladı.

Prof. Dr. Mahmut Bilen, Sakarya Üniversitesi Kaynarca Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürlüğü ve Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü yaptı.

1993 yılında başlamış olduğu Sakarya Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İktisat bölümünde Araştırma Görevlisi, 2002 ile 2011 arasında aynı yardımcı doçent olarak görev yaptı. 2011 yılında iktisadi gelişme alanında Doçent olan Bilen, Ağustos 2016’dan itibaren Sakarya Üniversitesi İktisat bölümünde profesör oldu. Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığı’na atanan Prof. Bilen, halen bu görevini sürdürmektedir.

Yayınlanmış çok sayıda eseri bulunan Bilen, evli ve bir kız çocuğu babasıdır.

Dr. Ömer Faruk Yelkenci 

Düzenleme Kurulu

Dr. Ömer Faruk Yelkenci 

Ömer Faruk Yelkenci, 1969 senesinde Rize'nin Çayeli ilçesinde dünyaya geldi. Tüm eğitim hayatını İstanbul'da tamamladı. 1986 senesinde Haydarpaşa Lisesi'ni, 1992 senesinde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nü bitirdi. 2008 senesinde "Türk Modernleşmesinin Osmanlı Kökenleri: Sultan II. Abdulhamid Dönemi Eğitim Konuları" adlı tezi ile Yeditepe Üniversitesi'nde Eğitim Yönetimi ve Denetimi Anabilim Dalında yüksek lisansını tamamladı. Yelkenci, Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Tarih Öğretmenliği Anabilim Dalında doktora eğitimine devam etmektedir.

Meslek hayatına özel bir dershanede öğretmenlik yaparak başlayan Yelkenci, İstanbul'daki farklı resmî okullarda dört sene tarih öğretmenliği yaptıktan sonra Birikim Eğitim Kurumları'nda sırasıyla dershaneler koordinatörlüğü, Kadıköy Birikim Dershanesi'nde müdürlük, Özel Bağcılar Birikim Lisesi'nde müdürlük ve Birikim Eğitim Kurumları'nda genel müdür yardımcılığı vazifelerinde bulundu.

14 Mart 2016 tarihinde İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü olarak görev yaptı.

Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nde Rektör Danışmanı olarak görevine devam etmektedir.

Ömer Faruk Yelkenci, evli ve iki çocuk babasıdır.

Prof. Dr. Semih Aktekin

Düzenleme Kurulu

Prof. Dr. Semih Aktekin

1974 yılında Ahlat’ta doğdu.

İlk, orta ve lise öğrenimini Tatvan’da tamamladı. 1996 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 1416 sayılı yasa kapsamında açtığı bursluluk sınavını kazanarak lisansüstü eğitim görmek üzere İngiltere’ye gönderildi. Nottingham Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Tarih Eğitimi programında tezsiz yüksek lisans, Okul Geliştirme ve Sürekli Mesleki Gelişim programında yüksek lisans, Öğretmen Yetiştirme programında doktora dereceleri aldı. Yurda dönüşte mecburi hizmetini yürütmek üzere Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi’ne öğretim üyesi olarak atandı.

2013 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nda danışman olarak görevlendirilen Semih Aktekin, 2014-2016 yılları arasında Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürü, 2016-2018 yılları arasında Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü olarak görev yaptı. 2019 yılında Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne Öğretim Üyesi ve Rektör Danışmanı olarak atandı.

Farklı tarihlerde, YÖK Bologna Uzmanlığı, Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Üyeliği, ÖSYM Yönetim Kurulu Üyeliği, Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubu Üyeliği, TÜBİTAK SOBAG ÇPDK üyeliği, TÜBİTAK Bilim ve Toplum Programları DDK Üyeliği, UNESCO Uluslararası Öğretmen Eylem Gücü Yürütme Kurulu üyeliği, Avrupa Tarih Eğitimcileri Birliği (EuroClio) yönetim kurulu üyeliği ve OECD tarafından yürütülen TALIS projesi yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

Genel müdürlükleri süresince 1416 sayılı kanun kapsamındaki YLSY programıyla ilgili mevzuatın güncellenmesi ve programların yeniden yapılandırılması, Öğretmen Strateji Belgesi’nin yayınlanması, Öğretmenlik Mesleği Genel Yeterlikleri Belgesi’nin güncellenmesi ve yayınlanması, Aday Öğretmen Yetiştirme Programı’nın başlatılması, Milli Eğitim Bakanlığı Hizmet İçi Eğitim faaliyetlerinin kapsayıcı yaklaşım ve etkinlik temelli uygulama doğrultusunda yeniden düzenlenmesi, Okul Tabanlı Afet Eğitimi’nin ikinci fazının başlatılması, Geçici Eğitim Merkezlerinde görev yapan Suriyeli öğretmenlerin hizmetiçi eğitim programlarının düzenlenmesi gibi birçok proje ve faaliyeti yürüttü.

YÖK tarafından 26. 03. 2020 tarihinde Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörlüğü görevine vekaleten atanan Prof. Dr. Semih Aktekin, 24.06.2020 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan 23 Haziran 2020 Tarih ve 2020/304 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Rektörlük görevine asaleten atanmıştır.

Prof. Dr. Semih Aktekin evli ve iki çocuk babasıdır.

HAKEM KURULU

Prof. Dr. Sefa Bulut

Prof. Dr. Sefa Bulut

Hakem Kurulu
Doç.Dr.Eldar HASANOĞLU

Doç.Dr.Eldar HASANOĞLU

Hakem Kurulu
Doç. Dr. Salih Aydemir

Doç. Dr. Salih Aydemir

Hakem Kurulu
Prof. Dr. Fatih YARDIMCIOĞLU

Prof. Dr. Fatih YARDIMCIOĞLU

Hakem Kurulu
Doç Dr. Özcan Erkan Akgün

Doç Dr. Özcan Erkan Akgün

Hakem Kurulu
Dr. Öğr. Üyesi Fatih ÖZKAN

Dr. Öğr. Üyesi Fatih ÖZKAN

Hakem Kurulu
PROF. DR. Nuri Adıgüzel

PROF. DR. Nuri Adıgüzel

Hakem Kurulu
İdris Sarısoy

İdris Sarısoy

Hakem Kurulu
Dr. Mustafa Çakır

Dr. Mustafa Çakır

Hakem Kurulu
Doç. Dr. Musa BALCI

Doç. Dr. Musa BALCI

Hakem Kurulu
Prof. Dr. Hakan Sarıbaş

Prof. Dr. Hakan Sarıbaş

Hakem Kurulu
Doç. Dr. Mustafa ASLAN

Doç. Dr. Mustafa ASLAN

Hakem Kurulu
Prof. Dr. Bülent Dilmaç

Prof. Dr. Bülent Dilmaç

Hakem Kurulu
Doç. Dr. Salih KESGİN

Doç. Dr. Salih KESGİN

Hakem Kurulu
Prof. Dr. Ali Paşa Ayas

Prof. Dr. Ali Paşa Ayas

Hakem Kurulu
Prof. Dr. Abdülkerim Çalışkan

Prof. Dr. Abdülkerim Çalışkan

Hakem Kurulu
Doç. Dr Adem Polat

Doç. Dr Adem Polat

Hakem Kurulu
Prof. Dr. Erdal AKPINAR

Prof. Dr. Erdal AKPINAR

Hakem Kurulu
Dr. Merve Altundere

Dr. Merve Altundere

Hakem Kurulu
Doç. Dr. Mehmet Fatih DÖKER

Doç. Dr. Mehmet Fatih DÖKER

Hakem Kurulu
Selçuk Karaman

Selçuk Karaman

Hakem Kurulu
Dr. Serkan Uçan

Dr. Serkan Uçan

Hakem Kurulu
Doç. Dr. Yusuf Dinç

Doç. Dr. Yusuf Dinç

Hakem Kurulu
Prof. Dr. Abdülkadir BULUŞ

Prof. Dr. Abdülkadir BULUŞ

Hakem Kurulu
Prof. Dr. Bünyamin BEZCİ

Prof. Dr. Bünyamin BEZCİ

Hakem Kurulu
Doç. Dr. Ebubekir CEYLAN

Doç. Dr. Ebubekir CEYLAN

Hakem Kurulu

Prof. Dr. Sefa Bulut

Hakem Kurulu

Prof. Dr. Sefa Bulut

Prof. Dr. Sefa Bulut, lisans eğitimini Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Psikoloji Bölümünde tamamladı. Yüksek lisans ve doktora eğitimini Amerika Birleşik Devletlerinde, Oklahoma Devlet Üniversitesinde, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünde yaptı. Bu üniversite de araştırma ve öğretim asistanı olarak çalıştı. Aynı üniversitenin, Multicultural Development and Assessment Center. (MDAC) bölümünde çalıştı. Oklahoma Technical Assistance Center. (OTAC) danışmanlık görevinde bulundu. Gülhane Askeri Tıp Akademisinde askeri ve travma psikoloğu olarak çalıştı. Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünde uzun yıllar çalıştı ve ana bilim dalı başkanlığı, dergi yayın koordinatörlüğü üyeliği, erasmus ve farabi koordinatörlükleri yaptı.

Doç.Dr.Eldar HASANOĞLU

Hakem Kurulu

Doç.Dr.Eldar HASANOĞLU

Azerbaycan’da doğdu. Lisans eğitimini Bakü Devlet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde aldı. Yüksek Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi SBE İslam Hukuku Bölümü’nde tamamlayarak “İslam Hukuku ile Karşılaştırmalı Olarak Yahudi Hukukunda Zina ve Benzeri Cinsel Suçlar” başlıklı tezini sundu (2007). Doktora eğitimini Marmara Üniversitesi SBE Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı’nda “Yahudi Ahit Geleneğinde Nuh Kanunları ve Nuhilik” tezi ile tamamladı (2012).

Tez araştırmaları için Kanada’da Toronto Üniversitesi’nde bulundu (2009-2010). İsrail’de Hayfa Üniversitesi’nde İbranice eğitimini tamamladı (2011). 2013-2015 yıllarında Sakarya Üniversitesi’nde çalıştı. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde öğretim üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Hasanoğlu’nun telif ve tercüme kitapları, çeşitli uluslararası ve ulusal dergilerde telif ve tercüme makaleleri, DİA’da maddeleri, uluslararası ve ulusal konferanslarda sunumları yayınlanmıştır.

Doç. Dr. Salih Aydemir

Hakem Kurulu

Prof. Dr. Fatih YARDIMCIOĞLU

Hakem Kurulu

Prof. Dr. Fatih YARDIMCIOĞLU

Sakarya doğumlu olan Fatih Yardımcıoğlu, Lise eğitimini Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 2002 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Maliye Bölümü’nden mezun oldu. 2006 yılında Sakarya Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Maliye Bölümü’nde yüksek lisans eğitimi aldı. Ardından 2012’de aynı fakültenin İktisat Bölümünden “Eğitim Harcamaları, Ekonomik Büyüme ve Gelir Dağılımı İlişkisi” başlıklı teziyle doktorasını tamamladı.

2010-2012 arasında misafir araştırmacı olarak Durham University, Business School’da doktora araştırması yaptı.

Sakarya Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Maliye Bölümü’nde 2012-2015 arasında yardımcı doçent olarak görev yaptı ve 2015’te doçent oldu.

2013-2016 arasında Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Yardımcıoğlu, 2016’da aynı üniversitede İslam Ekonomisi ve Finans Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı görevini de üstlendi.

2017 yılında Milli Savunma Üniversitesi Rektörlüğünde danışmanlık yaptı.

2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne atandı.

2019 yılı Ağustos ayında yapılan 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde uzlaşma olmaması durumunda başvurulacak hakem heyetinde yer aldı.

2020 yılı Şubat ayında Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümünde Profesör oldu.

Ulusal ve uluslararası düzeyde çeşitli yayınlarda makaleleri ve bildirileri yayımlanan Yardımcıoğlu, Ulaşım Ekonomisi başlıklı ders kitabının ve Ulaşım Hizmetleri Kamu Ekonomisi Perspektifi adlı kitabın yazarıdır. Yardımcıoğlu ayrıca Business Challenges in the Changing Ekonomic Landscape Vol 1, Elazığ İli Sosyal Analiz Çalışması, Bingol Sosyal Analiz Çalışması ve Diyarbakır Göç Araştırması gibi kitaplarda ortak yazarlık ve bölüm yazarlığı yapmıştır. Yardımcıoğlu, Kamu Maliyesi, Mali İktisat ve Kamu Ekonomisi alanlarında çalışmaktadır.

Doç Dr. Özcan Erkan Akgün

Hakem Kurulu

Doç Dr. Özcan Erkan Akgün

1999 yılında Yüksek Öğretim Kurulu Öğretim Üyesi Yetiştirme Programını kazandı. ODTÜ Yabancı Dil Hazırlık Okulunda dil eğitimi aldıktan sonra 2002 yılında Ankara Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Eğitim Programları ve Öğretim, Eğitim Teknolojisi Yüksek Lisans Programını 2005 yılında aynı ana bilim dalında Doktora Programını tamamladı. 2006 ile 2015 yılları arasında Sakarya Üniversitesi, Eğitim Fakültesi’nde Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı ve bölüm başkan yardımcılığı, bölüm komisyonları ve koordinatörlükleri görevlerinde bulundu.

2015 yılı Kasım ayında İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Fakültesinde göreve başladı. 2018 yılına kadar BÖTE Bölüm Başkanlığı görevini yürüttü. 2016 - 2020 yılları arasında Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü olarak çalıştı ve görevi kurduğu ekipte yer alan arkadaşına devretti. 2017 yılından beri Dekan Yardımcısı görevine devam etmektedir. Ayrıca Üniversitenin eğitim-öğretim süreçleriyle ilgili kurul ve komisyonlarında çalışmaktadır. Öğretim tasarımı, öğrenmenin geliştirilmesi, e-öğrenme, uzaktan eğitim, eğitimde teknoloji entegrasyonu, STEM, yüksek öğretimde yetkinlikler, akreditasyon, etkili öğrenme-öğretme ve öğrenme motivasyonu konularında tamamlanmış projeleri, makaleleri, bildirileri, kitap ve kitap bölümleri bulunmaktadır.

Dr. Öğr. Üyesi Fatih ÖZKAN

Hakem Kurulu

Dr. Öğr. Üyesi Fatih ÖZKAN

1997 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitiüsü'nde "Whitehead Felsefesinde Din ve Bilim İlişkisi" adlı tez ile yüksek lisansını, 2008 yılında aynı enstitüde "Duns Scotus'da İradecilik" adlı tez ile doktorasını tamamladı. Halen Gazi Üniversitesi Polatlı İlahiyat Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

PROF. DR. Nuri Adıgüzel

Hakem Kurulu

PROF. DR. NURİ ADIGÜZEL

1985 yılında Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun olan Nuri ADIGÜZEL, 1987’de Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Felsefesi Araştırma Görevliliğine atandı. Aynı Üniversitede 1989’da ‘Eflatun’un Tanrı Anlayışı ve Maturidi Kelamı Açısından Tenkidi’ adlı teziyle yüksek lisansını, 1996’da ‘İbn Rüşd’ün Varlık Felsefesi’ adlı teziyle doktorasını tamamladı. 1997 yılında Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Yrd. Doç. Dr. Olarak göreve başladı. Yaklaşık 6 yıl kadar aralıklarla Orta Asya’daki çeşitli üniversitelerde öğretim üyesi ve Dekan Yardımcısı olarak görev yaptı. 2013 yılında Doçent, 2018 yılında profesör oldu. Halen Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nde İslam Felsefesi Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Dekan Yardımcısıdır. İslam Felsefesi alanında yayımlanmış kitap ve makaleleri bulunan ADIGÜZEL, evli ve dört çocuk babası olup Arapça ve Fransızca bilmektedir.

İdris Sarısoy

Hakem Kurulu

Dr. Mustafa Çakır

Hakem Kurulu

Dr. Mustafa Çakır

2005 yılında Beykent Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü’nden mezun olduktan sonra Johannesburg Üniversitesi İktisat Bölümü’nden 2009 yılında yüksek lisans, 2013 yılında “Güney Afrika Cumhuriyeti’nin BRIC Ülkeleri ile Ekonomik Entegrasyonunu” adlı doktora tezi ile doktor unvanını aldı. Akademik kariyerine 2009 yılında Johannesburg Üniversitesi İktisat Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak başlayan Çakır, 2013 yılında İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ) İktisat Bölümü’nde Dr. Öğretim Üyesi olarak göreve devam etmiştir. 2015-2018 yılları arasında İZÜ İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi’nde Dekan Yardımcılığı yapan Çakır, 2019 yılından itibaren İktisat Bölüm Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Dr. Çakır, aynı zamanda 2013 yılından itibaren İZÜ Uluslararası İslam Ekonomi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcılığı ve İslam Ekonomisi ve Finansı Dergisi’nin Editör Yardımcılığı görevini sürdürmektedir. Dr. Çakır’ın Dış Ticaret, Enflasyon, Sermaye Piyasaları, Döviz Kuru, Konjonktür Dalgalanmaları ve Ekonomik Entegrasyon üzerine birçok akademik çalışmaları bulunmaktadır. Evli ve iki çocuk babası olan Çakır iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Doç. Dr. Musa BALCI

Hakem Kurulu

Doç. Dr. Musa BALCI

1977 yılında Kilis’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kilis'te, lise öğrenimini 1994 yılında Erzurum İHL’de tamamladı. 2002 yılında Atatürk Üniversitesi/Fars Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını 2005 yılında Türk Dili ve Edebiyatı alanında, doktorasını ise 2013 yılında aynı üniversitenin Fars Dili ve Edebiyatı Bölümünde “İslâm Öncesi Fars Öğüt Edebiyatı” teziyle tamamladı. Babil Yayınları’nın (Erzurum) yayın yönetmenliğini yaptı. Diyanet İşleri Başkanlığında görev aldı. 2013-2016 yılları arasında Artvin Çoruh Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi, İslâm Sanatları ve Tarihi Bölümünde; 2017-2020 yılları arasında ise Kırıkkale Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Mütercim Tercümanlık (Farsça) Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak çalıştı. 2019 yılında Doçent unvanı alan Balcı, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, İslami İlimler Fakültesi, İslam Tarihi ve Sanatları Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Prof. Dr. Hakan Sarıbaş

Hakem Kurulu

Prof. Dr. Hakan Sarıbaş

Hakan Sarıbaş 1992 yılında İstanbul Üniversitesi iktisat fakültesinden lisans, 1997 yılında Clark University iktisat bölümünden master, 2003 yılında da George Mason University iktisat bölümünden doktora derecesi aldı. Kendisi 2004 yılından beri Zonguldak Karaelmas Üniversitesi İİBF`de dersler vermekte ve araştırmalar yapmaktadır. Prof. Dr. Hakan Sarıbaş genel olarak kurumsal iktisat, özel olarak da kurumların iktisadi büyüme üzerindeki etkileri ve matematiksel iktisat üzerinde çalışmaktadır.

Doç. Dr. Mustafa ASLAN

Hakem Kurulu

Doç. Dr. Mustafa ASLAN

Mustafa Aslan 1983 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. İlköğretim ve lise eğitimini istanbul2da tamamladı. Üniversite eğitimi için 2001 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giden Aslan, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi İletişim Fakültesi radyo TV Sinema bölümünden mezun oldu. Yüksek Lisansını Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşayan azınlık grup olan Maronitler üzerine yaptığı tez ile tamamladı. Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü radyo TV Sinema anabilim dalında başladığı doktora eğitimini, 2015 yılında Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo TV Sinema Anabilim dalında “Sinemada Milliyetçilik ve Estetik: Türk Sinemasındaki Milliyetçi filmlerin Analizi” başlıklı teziyle tamamladı.

Lisans eğitimi ile birlikte başladığı meslek hayatında, birçok ulusal ve uluslararası televizyon kanalında; sesçi, kameraman, kurgucu, yönetmen ve program yapımcısı gibi bir çok değişik pozisyonda çalıştı.  Çeşitli prodüksiyon şirketlerinde kurgu yönetmeni, dizi film setlerinde yardımcı yönetmenlik yaptı. Yüksek Lisans eğitiminin ardından mezun olduğu Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi İletişim Fakültesinde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başladı. Doktora eğitimi sırasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi İletişim Fakültesinde akademik uzaman olarak göreve başladı. Mustafa Aslan doktora eğitimini tamamladıktan sonra aynı fakülteye Yardımcı Doçent olarak atandı.

2014 -2019 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesinde Rektör danışmanlığı ve Genel Sekreter Vekilliği görevlerinin yanı sıra, üniversitede birçok akademik, idari kurul ve komisyonlarda görevler aldı.

2019 yılında Doçent olan Aslan, 2020 yılında Sakarya üniversitesi İletişim Fakültesine geçti.  Halen Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema Bölüm Başkanı olarak çalışmaktadır. Sinema üzerine çeşitli dergilerde yayınlanan makaleleri, yurt içi ve yurt dışında düzenlenen bilimsel toplantılarda bildiriler sunan Aslan, sinema alanında akademik çalışmalarına devam etmektedir.

Prof. Dr. Bülent Dilmaç

Hakem Kurulu

Prof. Dr. Bülent Dilmaç

1996 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinden mezun olmuş ve lisans eğitimini tamamlamıştır.

2014 yılında Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık alanında yüksek lisans ve Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde doktora eğitimini tamamlamıştır. 1997-2003 yılları arasında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde araştırma görevlisi olarak çalışmıştır. Yazar hala Necmettin Erbakan Üniversitesinde profesör olarak görev yapmaktadır.

Doç. Dr. Salih KESGİN

Hakem Kurulu

Doç. Dr. Salih KESGİN

1981’de dünyaya gelen Salih Kesgin, 1999 yılında Samsun Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde ortaöğrenimini tamamlamasının ardından, 2003 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden, 2005 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun olmuştur.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde‚ “İlgili Hadisler Bağlamında Çeşitli İnanç Gruplarının Arap Yarımadasından Sürülmesi” konulu yüksek lisansını 2005 yılında, Londra Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde ise "Text, Interpretation and Law" başlıklı çalışmasıyla ikinci yüksek lisansını 2009 yılında tamamlamıştır.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde‚ “Hadisin Tespit ve Değerlendirilmesinde Anlama Sorunu” konulu doktora çalışmasını 2012 yılında tamamlayan Kesgin akabinde başladığı ikinci doktorasını İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi anabilimdalında sürdürmektedir.

Londra Üniversitesi, Ürdün Üniversitesi ve Bosna Hersek Bihaç Üniversitesinde misafir araştırmacı ve öğretim üyesi olarak bulunan Salih Kesgin halen Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır.

Prof. Dr. Ali Paşa Ayas

Hakem Kurulu

Prof. Dr. Ali Paşa Ayas

Prof. Dr. Ali Paşa Ayas lisans derecesini Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden almış, yüksek lisans derecesini Karadeniz Teknik Üniversitesi ve University of New Brunswick’de tamamlamıştır Doktora derecesini University of Southampton’dan alan Prof. Dr. Ali Paşa Ayas Fatih Eğitim Fakültesinde öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Şu anda Bilkent Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyeliği görevini yürütmekte olan Ali Paşa Ayas, Türkiye’de Öğretmen Eğitiminde Akreditasyon çalışmalarını başlatmış halen EPDAD (Eğitim Fakülteleri Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği) bünyesinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarını devam ettirmektedir.

Prof. Dr. Abdülkerim Çalışkan

Hakem Kurulu

Prof. Dr. Abdülkerim Çalışkan

Prof. Dr. Abdülkerim Çalışkan, kariyerinde bir çok başarıyı geride bırakmış bir isim. Eğitim hayatını Kıbrıs ve Sivas ilköğretim 1982, Sivas İmam-Hatip Lisesi 1988, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi 1993, Afyon Kocatepe Üniversitesi SBE Yüksek Lisans 1995, Dokuz Eylül Üniversitesi SBE Doktora 2001 ve Doçent (Maliye Teorisi) 2014 olarak tamamlayan Çalışkan, 1993: Afyon Kocatepe Üniversitesi İİBF Maliye Bölümü Araştırma Görevlisi, 2001: Afyon Kocatepe Üniversitesi İİBF Maliye Bölümü Yardımcı Doçent, 2004-2006: Maliye Teorisi Ana Bilim Dalı Başkanlığı, 2009-2017 Afyonkarahisar Belediye Başkan Danışmanlığı, 2010-2011 Afyon Kocatepe Üniversitesi Bayat MYO Müdürlüğü ve 2011-2014 Afyon Kocatepe Üniversitesi Şuhut MYO Müdürlüğü deneyimlerine sahip. Halihazırda Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi'nde görevini sürdürmektedir.

Doç. Dr Adem Polat

Hakem Kurulu

15.09.1981’de Erzurum’da doğdu.  İlk ve orta eğitimini Oltu’da tamamladıktan sonra 2002’de Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı programına kayıt yaptırdı. 2006’da aynı programdan mezun olup aynı yıl pedagoji eğitimi için Tezsiz Yüksek Lisans programına kayıt yaptırıp, 2008 yılının şubat döneminde mezun oldu. Bir yıl Erzurum’da özel bir eğitim kurumunda edebiyat öğretmenliği yaptı. 2009 yılında Yeni Türk Edebiyatı alanında Tezli Yüksek Lisans programına kayıt yaptırdı ve aynı programdan 2012’de mezun oldu. 2011’de Kafkas Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı, 2016’da Yeni Türk Edebiyatı alanında Doktorasını tamamladı, 2018’de aynı alanda Doçentlik unvanını aldı.  2005’ten beri Yedi İklim, Türk Edebiyatı, Ayraç, Doğu Batı gibi dergilerde makâle ve eleştiri yazıları kaleme almakta ve sayı editörlüğü yapmaktadır. Alanında üç adet uluslararası kitap, kitapta bölüm ve otuzu aşkın sayıda bilimsel dergilerde makâleleri bulunmaktadır.

Akademik görevler:

Arş. Gör., Kafkas Üniversitesi 2011-2016

Dr. Öğretim Üyesi, Kafkas Üniversitesi, 2016-2018

Doç. Dr. Atatürk Üniversitesi, 2019

İdari Görevler:

Bölüm Başkan Yrd.

Kafkas Üniversitesi Fen Edebiyat Fak. Türk Dili ve Edebiyatı Böl, 2016-2018

Dekan Yrd. Atatürk Üniversitesi,

 Oltu Beşeri ve Sosyal Bilimler Fak. 2019…

Bölüm Başkanı

Oltu Beşeri ve Sosyal Bilimler Fak. 2019…

Çalışma ve İlgi Alanları: Yeni Türk Edebiyatı, Türk Düşünce Tarihi, İslâm Felsefe Tarihi ve Batı Felsefesi.

Akademi Dışı Tecrübeler

YTB Yabancılara Türkçe Öğretimi merkez ve mülteci kamplarında denetleyici 2017, 2018, 2019

MEB Talim Terbiye Kurulu, müfredat çalışması, 2018

TRT Belgesel yapım danışmanlığı, 2019

Prof. Dr. Erdal AKPINAR

Hakem Kurulu

Prof. Dr. Erdal AKPINAR

1967 yılında Erzincan’da doğdu. İlk ve orta öğretimini Erzincan’da tamamladı. 1988 yılında Atatürk Üniversitesi K.K. Eğitim Fakültesi Coğrafya Bölümü’nden mezun olduktan sonra, 1989-1997 yılları arasında Samsun Ladik Akpınar Anadolu Öğretmen Lisesi’nde ve Erzincan Anadolu Lisesi’nde Coğrafya Öğretmenliği yaptı. 1993 - 1994 yıllarında yedek subay-öğretmen olarak askerlik hizmetinde bulundu. 1997 yılında Araştırma Görevlisi olarak Erzincan Eğitim Fakültesi’ne atandı. 2001 yılında Yrd. Doçent, 2008 yılında Beşeri Coğrafya alanında Doçent oldu. 2007-2010 yılları arasında Refahiye MYO Müdürü, 2010-2013 yılları arasında ise Eğitim Fakültesi Dekan Yrd. olarak görev yaptı. 2011 yılında İngiltere Durham University Department of Geograhy’de Enerji Jeopolitiği alanında araştırmalarda bulundu. 2013 yılında Profesör oldu. Eylül 2020'de Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü'ne atandı. Enerji Jeopolitiği, Kültür Coğrafyası, Türkiye Coğrafyası ve Coğrafya Eğitimi alanında çalışmaktadır. Akpınar, evli ve üç çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir.

Dr. Merve Altundere

Hakem Kurulu

Dr. Merve AltundereBoğaziçi Üniversitesi İktisat ve Sosyoloji bölümlerinden mezun oldu. Frankfurt Goethe Üniversitesinde (Almanya) Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. Sonrasında İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi İktisat Bölümünde Doktor Öğretim Üyesi olarak görev yapmaya başladı ve halen bu görevi sürdürmektedir. Bu süreçte, Merrimack College’da (Amerika Birleşik Devletleri) Misafir Öğretim Üyesi olarak bulundu. Davranışsal İktisat, Hanehalkı Finansı, ve İslam İktisadı üzerinde çalışmalar yapmaktadır.

Doç. Dr. Mehmet Fatih DÖKER

Hakem Kurulu

Doç. Dr. Mehmet Fatih DÖKER

1981 yılında Manisa’da doğmuştur. İlk, orta ve lise eğitimini Manisa’da tamamladık­tan sonra, lisans eğitimine İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü’nde başlamıştır. 2003 yılında lisans eğitimini tamamladıktan sonra, Orta Öğretim Alan Öğretmenliği alanında tezsiz yüksek lisans yapmıştır. “İstanbul İli Marmara Denizi kıyı dolgu alanlarının tespiti ve bu alanlarda arazi kullanımı” başlıklı yüksek lisans çalışmasını 2006 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde tamamlamıştır.

Aynı enstitüde başladığı doktora çalışmasında “İstanbul kentsel büyüme sürecinin belirlenmesi, izlenmesi ve modellenme­si” konusunu çalışarak, eğitimini 2012 yılında başarı ile tamamlayarak Dr. ünvanını almış­tır. 2004-2007 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Coğrafi Bilgi Sistemleri uzmanı olarak görev yapmış, 2007-2009 yılları arasında özel sektörde 3 boyutlu şehir mo­delleri konusunda proje yöneticilik görevlerini tamamlamış, 2009-2013 yılları arasında İs­tanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü, Türkiye Coğrafyası Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak görev yapmıştır. 2013 yılında Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Beşeri Coğrafya Anabilim Dalı’na öğretim üyesi ola­rak atanmış ve halen aynı kurumda görev yapmaktadır. İngilizce bilen Doç. Dr. Mehmet Fatih DÖKER, evli ve 1 çocuk babasıdır.

Selçuk Karaman

Hakem Kurulu

Dr. Serkan Uçan

Hakem Kurulu

Doç. Dr. Yusuf Dinç

Hakem Kurulu

Prof. Dr. Abdülkadir BULUŞ

Hakem Kurulu

Prof. Dr. Abdülkadir BULUŞ

18.12.1968’de Konya’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Konya’da tamamladı. 1991’de İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. 1991’de İstanbul Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Uluslararası İlişkiler Anabilim dalındaki yüksek lisans eğitimini,  1994’de savunduğu “Japonya-ASEAN İlişkileri Çerçevesi’nde Japon Dış Yatırımlarının ASEAN Ekonomilerindeki Rolü” başlıklı tezi ile tamamladı. 1994-2000 arasında ise İstanbul Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, İktisat Anabilim Dalı’nda, “Osmanlı Tekstil Sanayii Hereke Fabrikası” başlıklı doktor tezini 24.08.2000’de savunarak doktorasını verdi. 2005’de doçent, 2010’da profesörlük unvanlarını kazandı. Doktora tezi ile Tarih ve Toplum dergisinin tarih alanındaki en iyi doktora tezleri yarışmasında ikincilik ödülü kazanmıştır.

  1. 09. 1992-17.07.2013 arasında Selçuk Üniversitesi İ.İ.B.F. İktisat Bölümü’nde araştırma görevlisi, öğretim üyesi, bölüm başkanı olarak çalıştı. 17.07.2013’den sonra Necmettin Erbakan Üniversitesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi, İktisat Bölümü’ne geçti. 19.03.2014’den bu yana aynı fakültede dekanlık görevini yürütmektedir.

Osmanlı ekonomisi, Türkiye ekonomisi ve Konya ekonomisi üzerine çalışmaları vardır. Ulusal ve uluslararası bildirileri, ulusal ve uluslararası proje yürütücülükleri yaptı. 13 yüksek lisans ve 7 doktora tezinin danışmanlığını yürüttü.  Yayımlanan kitapları, ilk baskısı 2003’de yapılan Türk İktisat Politikalarının Tarihi Temelleri, 2010’da yayınlanan Konya Ekonomisinin Tarihsel Gelişimi ve Özel Girişim Ağırlıklı Bir Kalkınmanın Temelleri ve 2014’de basılan Konya Sanayi Tarihi’dir. Çok sayıda hakemli dergide yayımlanan makalesi ve kitap bölümlerinde yayımlanan makaleleri dışında panel ve konferansta konuşmacılık yapmış ve çok sayıda TV programına katılmıştır.

Evli ve üç çocuk babasıdır.

Prof. Dr. Bünyamin BEZCİ

Hakem Kurulu

Prof. Dr. Bünyamin BEZCİ

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 1992’de mezun oldu.

Bremen Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde dil öğrenimi ve yüksek lisans eğitimi için bulundu. Sakarya Üniversitesinde “AB’in Yerel Yönetimlere Yaklaşımı” adlı tezini 1999’da savundu. Muğla Üniversitesi’nde araştırma görevlisiyken Uludağ Üniversitesi’nde “Carl Schmitt’in Politik Felsefesi Açısından Modern Türkiye’de Güçlü Devlet Kavramı” adlı doktora tezini 2004’de bitirdi.

Sakarya Üniversitesi Diaspora Araştırmaları Merkezini kurdu ve şu an merkez müdürü olarak görev yapmaktadır.

Politik sistemler, devlet felsefesi, siyasal partiler üzerine çalışmaları bulunmaktadır.

Doç. Dr. Ebubekir CEYLAN

Hakem Kurulu

Doç. Dr. Ebubekir CEYLAN

Ebubekir Ceylan 1974 yılında gurbetçi bir ailenin çocuğu olarak Almanya’da doğdu. Ortaöğretimini Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında The University of Manchester’da Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını, 2006 yılında da Boğaziçi Üniversitesi'nde Tarih alanındaki doktorasını başarıyla tamamladı.

Uzmanlık alanları Yakınçağ Tarihi, Son dönem Osmanlı Tarihi, Modern Ortadoğu Tarihi ve Osmanlı Arap vilayetlerini kapsamaktadır. The Ottoman Origins of Modern Iraq başlıklı bir kitabı ve çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

1999-2013 yılları arasında akademisyenlik yaptıktan sonra 2013 yılından beri Yunus Emre Enstitüsünde başkan yardımcılığı görevini yürüttükten sonra, 2016 yılında doçent ünvanını almıştır.

İngilizce, Almanca ve Arapça bilen Ceylan, evli ve 3 çocuk babasıdır.